13.04 wtorek, g. 16:15 – grupa Turystyczna
Parki Krajobrazowe w woj. Zachodniopomorskim
Dzisiaj opowiem Wam o najlepiej przez nas poznanym Parku.
Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”
Utworzony w dniu 4 listopada 1981 roku. W granicach Parku Krajobrazowego znajduje się Puszcza Bukowa wraz z polanami: Dobropolską, Kołowską i Binowską.
Flora i fauna Parku jest urozmaicona. Żyje tu wiele gatunków zwierząt chronionych czy też zagrożonych wyginięciem. Roślinność to przede wszystkim piękny las bukowy, a w nim bogactwo odmian. Wędrując trasami wśród wzniesień morenowych napotkamy wiele okazów pomnikowych drzew i wiele pomnikowych głazów, pozostałości ostatniego zlodowacenia tego terenu.
Jakże często przemierzaliśmy szlaki w Puszczy Bukowej wędrując wspólnie na Leśnych Sobotach. O każdej porze roku puszcza zachwyca nas swoją przyrodą. Jest tam wiele ciekawych, tajemniczych miejsc, które warto zobaczyć.
Oto niektóre z nich:
Szwedzki Młyn – są to pozostałości i ślady fundamentów oraz szczątkowe partie murów dawnego młyna pełniącego w przeszłości różne funkcje (młyn zbożowy, młyn prochowy, restauracja). Obok znajduje się cmentarzyk ewangelicki.
Lwia Paszcza – pod tą nazwą znane są dwa źródła obudowane niegdyś i zakończone żeliwnym odlewem lwiej paszczy, z której wypływała woda. Odlewy nie dotrwały do dziś. Jedno ze źródeł znajduje się w dolinie Lisiego Potoku przy żółtym szlaku im. Bolesława Krzywoustego, a drugie w dolinie Kłobuckiego Potoku i znane jest pod nazwą: Źródło Dobropolskie
Źródło Worpickiego (Ciurkadełko) – znajduje się w rezerwacie „Bukowe Zdroje”. Dawniej było murowane.
Pomnik Carla Ludwiga Gene – wybudowany w1891 r. pomnik dawnego nadleśniczego ze Śmierdnicy, Francuza z pochodzenia, który między innymi przyczynił się do powstania Ogrodu dendrologicznego w Glinnej.
Grób kapitana Konstantego Kitajewa – „Nukus” – grób z przybitą potężnymi gwoździami do sosny tablicą, z 1944 roku
Wzgórze Zameczna Góra – w Leśnictwie Śmierdnica – na jego wierzchołku do ok. 1980 r. zalegały ceglane pozostałości dawnego zamku lub wg innych źródeł wieży mieszkalnej i obronnej średniowiecznych rycerzy-rabusiów.
Jezioro Szmaragdowe – pozostałość po zalanej dawnej kopalni kredy i margla.
Sztuczna Grota – Zdroje – w Parku Leśnym Zdroje, zbudowana z betonu przed 1880 rokiem na wzór naturalnych jaskiń występujących w skałach wapiennych.
Maszty ośrodka radiowo-telewizyjnego w Kołowie – pierwotnie stała tam wieża spadochronowa, potem przebudowano ją na wieżę widokową. Od 1968 roku stoi tu 228-metrowy maszt. Obecnie są tam dwa maszty antenowe o wys.245 m i 75 m.
Odwiedzając Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa” należy wiosną obowiązkowo zwiedzić Ogród dendrologiczny w pobliżu wsi Glinna.
Zapraszam do rodzinnych spacerów po Puszczy Bukowej!
W internecie jest wiele ciekawych publikacji na jej temat. Obejrzyjcie też filmy zrealizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie:
https://www.youtube.com/watch?v=OKMXy9zELPg&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=NR5kP-aFKBs&t=1s
mapa parku:
http://www.zpkwz.pl/do-pobrania/mapy/szczecinski-park-krajobrazowy/
Elżbieta Wielgoszewska
źródło zdjęć: pixabay.com, archiwum PT-E