15.04 czwartek, g. 17:45 – grupa Krąg Senior II
Żeby trochę odejść od tańców narodowych, proponuję na dzisiejsze zajęcia i kilka najbliższych (także na zajęciach warsztatowych we
wtorki), prezentację tańców z różnych regionów Polski.
Na dzisiejszych zajęciach chciałbym zaprezentować tańce i przyśpiewki Lachów Sądeckich.
Lachy Sądeckie to jedna z najbardziej wyrazistych kulturowo grup polskiego Podkarpacia, jakie powstały na styku góralszczyzny karpackiej i Krakowiaków.
Ich wsie położone są w rozległej, żyznej Kotlinie Sądeckiej, a dwa najważniejsze miasta regionu, Stary i Nowy Sącz, wyznaczające centrum grupy, rozsiadły się u zbiegu głównych rzek: Dunajca, Popradu i Kamienicy Nawojowskiej.
Lachy Sądeckie graniczyły od północy z Krakowiakami, od wschodu – z Pogórzanami, od południa z Góralami Sądeckimi (tu, zwłaszcza na wschodzie, jest szeroki pas wsi o przejściowym charakterze kultury, niegdyś uważanych za góralskie, z czasem – za lachowskie). Od zachodu (przy niejednoznacznej granicy) – Lachy Sądeckie sąsiadują z Lachami Limanowskimi.
Za centrum i „matecznik” kultury Lachów Sądeckich, gdzie była ona najbardziej wyrazista (zwłaszcza w zakresie tradycyjnego stroju), uznaje się kilkanaście zamożnych, rolniczych wsi leżących na lewym brzegu Dunajca, na południowy zachód od Nowego Sącza. Obszar ten pokrywa się mniej więcej z zasięgiem jednej z najstarszych na Sądecczyźnie parafii, mającej siedzibę w Podegrodziu, uznawanym za stolicę Lachów Sądeckich.
Krąg wsi wokół Podegrodzia określany jest niekiedy w literaturze etnograficznej jako Lachy Podegrodzkie (są to m.in. Brzezna, Długołęka, Gostwica, Łukowica, Naszacowice, Niskowa, Olszana, Przyszowa).
Zespół Pieśni i Tańca “Dolina Dunajca” – program lachowski. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją.
Pozdrawiamy!
Wojciech Magdziarz Beata Umińska (w zast. Paweł Sokołowski)
kapela: Joanna Hajkiewicz, Sokołowski Paweł, Dariusz Skrobania, Natalia Skrobania, Ewa Kuźmińska
Źródło zdjęcia: arch. zespołu Krąg